Toksyczność drewna.
avatar

Produkcja przemysłowa współczesnych czasów zdominowana jest przez towary przemysłowe bazujące na tworzywach sztucznych i skomplikowanych syntetykach, dlatego też drewno jawi się jako materiał ekologiczny i niezwykle przyjazny człowiekowi. Niestety rzadko zwraca się uwagę na fakt, że niektóre gatunki drewna posiadają właściwości alergenne a nawet toksyczne i silnie trujące.

Większość gatunków niebezpiecznych pochodzi z krajów tropikalnych, należy do nich kilkadziesiąt gatunków. Dosyć negatywnie wyróżnia się m.in. gatunek o swojsko brzmiącej nazwie akacja, który może powodować podrażnienia skóry, nudności i bóle głowy. Rosnąca w Polsce akacja to tak naprawdę robinia akacjowa (pochodząca z Ameryki Północnej) i nie ma zbyt wiele wspólnego z akacjami właściwymi wspomnianymi wcześniej, jednak też jest uznawana za drewno alergenne, mogące powodować podrażnienia skóry i posiadające właściwości fosforyzujące. Inny gatunek drewna spotykany w Polsce i uznawany za trujący to cis, co prawda bardzo rzadki w naturze ale często spotykany w parkach i zadrzewieniach. Ciekawostka: starożytny historyk Pliniusz Starszy w swoim dziele Naturalis historia (Historia naturalna) z 77 r. naszej ery, opisuje przypadek statku zbudowanego w Galii z drewna cisowego, na którym doszło do zgonu płynących nim ludzi z powodu zatrucia. Drewno cisowe było wykorzystywane również przed wiekami do produkcji łuków, niestety nie wiemy jaką śmiercią ginęli łucznicy – czy od strzały przeciwnika, czy może z powodu zatrucia … A tak bardziej poważnie, drewno cisowe to bezwzględnie najsilniej trujące i toksyczne drewno z wszystkich gatunków, z tropikalnymi włącznie.

Ponadto uznaje się za biologicznie aktywne (oczywiście w dużo mniejszym stopniu od wspomnianego wcześniej) drewno olchowe, wierzbowe, topolowe, akacjowe oraz dębowe. Niektóre źródła anglojęzyczne podają również jesion i inne gatunki. Szczególnym gatunkiem pod każdym względem jest dąb, który posiada specyficzną budowę drewna, z dużą zawartością kwasów i garbników. Czasem zdarza się, że ktoś nieświadomie zrobi sobie trzonek do siekiery właśnie z drewna dębowego, skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Podczas intensywnego rąbania dłonie wydzielają słony pot, który w kontakcie z trzonkiem powoduje intensywne „garbowanie” skóry na dłoniach – bąble i odparzenia gwarantowane …

Drewno może wywoływać bardzo różne niepożądane reakcje: uczulenia i podrażnienia skóry, bóle i zawroty głowy, uczucie duszności i kaszel astmatyczny, bezsenność i nudności, a nawet zaburzenia pracy serca. Generalnie można przyjąć, że im drewno dłużej wysezonowane i bardziej suche tym bezpieczniejsze, w trakcie sezonowania wiele substancji czynnych ulatnia się i neutralizuje.

Jakiś czas temu widziałem w polskim sklepie łyżki kuchenne wykonane z jakiegoś tropikalnego gatunku i na pewno bym nie skorzystał z takiego gadżetu w kuchni. Jest kwestią dyskusyjną czy drewno egzotyczne w postaci mebli, schodów czy parkietu, w stanie szczelnego pokrycia lakierem lub impregnatem jest w stanie oddziaływać negatywnie na człowieka. Można postawić też inne pytanie: czy lakier lub impregnat nie jest bardziej toksyczny od samego drewna ? Ogólnie rzecz biorąc temat nie jest jeszcze dobrze rozpoznany ale warto kierować się jakimś zdrowym rozsądkiem i docenić drewno krajowe.

Jakie może być zagrożenie ze strony drewna opałowego, tudzież kominkowego ? Przykład z dębem pokazuje, że całkiem realne w przypadku np. długotrwałej i intensywnej pracy ze świeżym drewnem. Drewno kominkowe często stanowi element wystroju naszego salonu i całkiem możliwa jest sytuacja z drewnem dębowym lub akacjowym, gdzie małe dzieci bawiąc się przy kominku mają bezpośredni kontakt z zagrożeniem.

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 komentarze to “Toksyczność drewna.”

  1. avatar matrix pisze:

    Ale przecież chyba Ci co sprzedają te tropikalne drewno ,zabezpieczają je jakoś żeby nie szkodziło innym .

    • avatar drewnobloger pisze:

      Ciężko powiedzieć jaka jest świadomość producentów wyrobów z drewna. Meble z takich gatunków są powlekane grubą warstwą lakierów i jest to na pewno jakieś zabezpieczenie. Natomiast przy stosowaniu dla celów opałowych drewna mogącego wywołać alergie i uczulenia, potrzebne jest stosowanie podstawowych środków jak rękawice robocze oraz zasady zdrowego rozsądku.

Komentarz

You must be logged in to post a comment.