Korzyści właściwego sezonowania drewna.
avatar

Ktoś porównał kiedyś drewno opałowe do gatunkowego wina, które musi leżakować w odpowiednich warunkach żeby uzyskało właściwą jakość oraz moc. Porównanie bardzo trafne, wilgotny opał jest jak tani sikacz, którego degustację można przypłacić czasową utratą zdrowia.

Korzyści sezonowania drewna są niezaprzeczalne, w zasadzie jest to czynność niezbędna żeby drewno mogło prawidłowo spalać się. (O praktycznych szczegółach sezonowania można poczytać w zakładce Sezonowanie). Sezonowanie drewna jest zadaniem dla osób cierpliwych, przyjmuje się że po 2 latach drewno nabiera maksymalną wartość opałową. Tak więc inwestycja czasowa w sezonowanie bardzo się opłaca, do niezaprzeczalnych korzyści przeschniętego drewna należą:

  • Maksymalna kaloryczność. Drewno suche pali się bardzo efektywnie i oddaje maksimum energii.
  • Minimalne zanieczyszczenie. Drewno sezonowane nie wydziela smoły a jedynie sadzę, kominek oraz przewód kominowy są relatywnie czyste i bezpieczne. Ilość popiołu również ulega redukcji.
  • Ochrona środowiska. Dym z suchego drewna jest najmniej szkodliwy dla środowiska oraz człowieka. Różnica odczuwalna organoleptycznie – przypadkowe sztachnięcie dymem z mokrego drewna powoduje gwałtowną reakcję organizmu, natomiast dym z suchego jest całkiem przyjemny, prawie jak kadzidło.

Inne trafne porównanie jakie mi się nasuwa mówi o tym, że palenie mokrym drewnem jest jak próba wlania ropy do zbiornika nowoczesnego auta  prosto z odwiertu szybu naftowego. Auto na pewno nie pojedzie (rosyjski traktor być może tak) i dodatkowo eksperyment taki może spowodować uszkodzenie auta. Podobnie jest z naszym urządzeniem grzewczym – wilgotne drewno nie będzie się palić lub bardzo nieefektywnie a konsekwencje takiego palenia mogą być bardzo złe: możemy doprowadzić do silnego zanieczyszczenia a nawet uszkodzenia kominka oraz przewodu kominowego. Po roku sezonowania opał można porównać do benzyny 95 oktanów – podstawowego paliwa do auta, ale bez euforii. Natomiast po dwóch latach sezonowania drewno opałowe jest jak benzyna Shell V-Power Racing z liczbą oktanową +99 – gwarantowana moc oraz ochrona silnika.

Palenie drewnem niewysezonowanym jest to główny grzech popełniany przez palaczy nie tylko kominkowych. Dlatego warto poświęcić trochę wysiłku i przygotować opał odpowiednio wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Będzie to bardzo korzystne dla dobrego ogrzania domu, dla naszego portfela, dla urządzenia grzewczego i komina a także dla środowiska.

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarz

You must be logged in to post a comment.