jesion

Jesion jest drzewem dorastającym do 35 m wysokości. Gatunek ten rośnie na glebach żyznych, wilgotnych oraz podmokłych. Jesion ten nie tworzy litych drzewostanów, rośnie nad brzegami rzek oraz jezior, można go także spotkać w parkach, alejach i przy drogach.

image

Drewno jesionowe na przekroju poprzecznym.

 

Drewno jesionowe posiada niezbyt wyrazistą  twardziel o zmiennym zabarwieniu od żółtego poprzez oliwkowe do jasnobrązowego, biel jest szeroki i bardzo jasny. Jesion posiada drewno zmiennie wybarwione i pod tym względem jest ono mocno niespecyficzne, generalnie można je określić jako drewno jasne.

 

 

 

image

Kora młodego jesiona.

 

Jesion posiada drewno pierścieniowo-naczyniowe, co oznacza bardzo dobrą widoczność słojów przyrostów rocznych na przekroju poprzecznym.

Jesion w młodym wieku posiada całkowicie gładką korę o zabarwieniu zielono-oliwkowym i stan ten utrzymuje się dosyć długo, nawet do 40 roku życia. W późniejszym wieku kora staje się gruba i spękana, i przypomina  nawet trochę korę dębową. Udział kory wynosi ok. 14%.

 

 

 

image

Kora starego jesiona.

 

Drewno jesiona jest ciężkie oraz twarde,  nie jest odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody.  Zastosowanie przemysłowe drewna jesionowego to m. in. okleiny, meble (m.in. parkiety, schody), łodzie, maszyny oraz inne. Drewno jesionowe jest cennym  i poszukiwanym surowcem.

Również jako opał kominkowy jesion ma wysoką wartość i zalicza się do najlepszych gatunków. Drewno jesionowe ma dużą gęstość i kaloryczność,  względnie cienką korę, stosunkowo szybko przesycha, łatwo się rąbie.

Comments are closed.