dąb

 

image

Drewno dębu na przekroju poprzecznym.

 

Dąb jest okazałym, potężnym i długowiecznym drzewem dorastającym do 50 m wysokości, posiada duże wymagania glebowe. Dąb tworzy lite drzewostany, występuje również w zmieszaniu z innymi gatunkami, często rośnie pojedynczo na polach, przy drogach, w parkach i zadrzewieniach; jest również gatunkiem podszytowym.

 

image

Kora dębowa.

 

Dąb jest gatunkiem pierścieniowo-naczyniowym, w praktyce oznacza to bardzo dobrą widoczność słojów przyrostów rocznych na przekroju poprzecznym. Drewno dębowe posiada wyraźną  twardziel  zabarwioną na kolor brunatny, biel jest wąski i stosunkowo jasny. Drewno dębu w stanie świeżym wydziela specyficzny zapach octu.

Dąb posiada bardzo grubą i spękaną korę o barwie ciemnoszarej. Udział kory wynosi ponad 20%. Kora dębu jest trochę podobna do jesiona, wiązu, klonu oraz topoli.

Drewno dęba jest bardzo ciężkie oraz twarde, odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody.

image

Gruba kora starego dębu.

 

Zastosowanie przemysłowe drewna dębowego jest bardzo szerokie, m. in. okleiny, meble (m.in. parkiety, schody), statki, maszyny oraz inne. Drewno dębowe jest bardzo trwałym surowcem.

Dąb jest cennym i poszukiwanym surowcem dla przemysłu, jednak jako opał jest często przeceniany. Jest to drewno ciężkie i kaloryczne ale posiada równocześnie szereg wad: bardzo długo przesycha, posiada bardzo grubą korę, jest trudny w rąbaniu. Zakup dęba może być dobrą inwestycją w sytuacji gdy jest już sezonowany lub możemy sobie pozwolić na sezonowanie dłuższe niż rok.

Comments are closed.