czeremcha

W Polsce mamy do czynienia z dwoma gatunkami czeremch: pospolitą oraz amerykańską pochodzącą z Ameryki Północnej. Ten drugi gatunek w ubiegłym stuleciu był wprowadzany do lasu jako gatunek podszytowy i miejscami występuje dość powszechnie, dlatego skupimy się wyłącznie na nim. Czeremcha amerykańska traktowana jest obecnie w lesie jako gatunek niepożądany oraz chwast i jest usuwana z polskich lasów, dlatego można spotkać się nawet  dosyć często w obrocie z drewnem czeremchowym. Czeremcha amerykańska jest niewielkim drzewem dorastającym do 20 m wysokości lub krzewem. Występuje praktycznie w całym kraju.

 

image

Drewno czeremchy na przekroju poprzecznym.

 

Drewno czeremchy posiada dosyć wyraźnie zabarwioną twardziel o odcieniu brązowoczerwonym,  biel posiada żółtawe zabarwienie. Kora czeremchy jest stosunkowo cienka o barwie szarobrunatnej. Drewno oraz kora czeremchy przypomina trochę zwykłą czereśnię.

 

 

 

image

Kora czeremchy.

 

Drewno czeremchy jest umiarkowanie ciężkie, twarde i dosyć trwałe. W Polsce drewno czeremchy nie posiada szerszego zastosowania przemysłowego, jednak w USA gdzie osiąga większe rozmiary jest cenionym gatunkiem okleinowym, z którego wykonuje się m.in. najwyższej jakości obicia ekskluzywnych kabin jachtów oraz gabinetów.

Czeremcha jest bardzo dobrym gatunkiem drewna do kominka. Do zalet czeremchy należą: przyzwoita kaloryczność oraz palność, szybkie przesychanie, stosunkowo cienka kora, łatwość w rąbaniu.

 

Comments are closed.