robinia

Robinia akacjowa zwana jest popularnie akacją lub grochodrzewem. Jest to gatunek obcy sprowadzony do kraju z Ameryki Północnej. Robinia jest niewielkim drzewem, występuje sporadycznie jako domieszka w polskich lasach, często jest sadzona w parkach, zadrzewieniach i przy drogach.

image

Drewno robinii na przekroju poprzecznym.

 

Drewno robinii posiada zbliżone właściwości do drewna dębowego. Biel posiada żółtawe zabarwienie a twardziel jest żółtawozielona do brunatnej. Generalnie drewno robinii posiada dużo odcieni oliwkowożółtych. Przyrosty roczne są dobrze widoczne.

Robinia posiada charakterystyczną grubą i mocno wzdłużnie spękaną korę o zabarwieniu szarozielonym do brunatnego.

 

 

image

Kora robinii.

 

Drewno robinii podobnie  jak dąb jest bardzo ciężkie oraz twarde, odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody. Zastosowanie przemysłowe drewna robinii jest dosyć ograniczone niewielkimi rozmiarami jakie osiąga w naszym kraju i są to m. in. okleiny, meble , konstrukcje  wodne oraz inne. Drewno robinii jest bardzo trwałym surowcem.

Robinia posiada ciężkie i kaloryczne drewno, a w stosunku do dęba o wiele szybciej przesycha. Minusem drewna robinii jest bardzo duży udział kory. Poza tym drewno robinii zawiera substancje biologicznie aktywne, które w bezpośrednim kontakcie mogą powodować stany zapalne skóry i śluzówek.

 

 

Comments are closed.