Drewno opałowe z posuszu.
avatar

Zdarza się czasem, że nabywca opału ma możliwość zakupu drewna posuszowego. Drewno posuszowe pochodzi z drzew, które uschły jeszcze przed wycinką. Zastanówmy się czy opał posuszowy nadaje się do kominka.

Drewno posuszowe teorytycznie powinno mieć mniej wody od drewna ze świeżo ściętego żywego drzewa. Nie zawsze jednak tak jest. W niektórych przypadkach posusz może zawierać naprawdę sporo wody, zwłaszcza w części odziomkowej (najbliżej ziemi). Jest to zależne od wieku posuszu, gatunku drewna, pory roku, konfiguracji terenu. Prawdą jednak jest, że woda zawarta w drewnie posuszowym szybciej się ulatnia i opał taki sezonuje się w krótszym czasie.

Ważną sprawą jest wiek drewna posuszowego, tzn. informacja kiedy drzewo uschło i jak długo stało, czy jest to posusz stary czy młody. Generalnie można przyjąć, że im starszy posusz tym gorsza jakość, większa zawartość zgnilizny, występowanie owadów itd. Stary posusz można rozpoznać po odpadającej korze, występowaniu zabarwień drewna, zgnilizn i chodników owadzich; z takiego drewna mocno się sypie. Niektóre gatunki mogą dłużej stać po uschnięciu i są bardziej odporne (np. dąb, robinia, wiąz). Inne znowu gatunki bardzo szybko po uschnięciu zaczynają próchnieć, są to gatunki o drewnie niezabarwionym, mi.in. brzoza, grab, buk i inne.

Opał z posuszu posiada szereg mankamentów, które mocno ograniczają jego zastosowanie w kominku. Drewno takie z powodu występowania zgnilizny, chodników owadzich i trocin nie za bardzo się sprawdza do palenia w kominku, który często jest usytuowany gdzieś w centralnym miejscu naszego domu, np. w salonie lub sypialni. Nie chodzi też tylko o względy estetyczne, gdyż występowanie zgnilizny poważnie obniża wartość opałową drewna. Opał taki bardziej się nadaje do palenia w piecu centralnego ogrzewania niż w kominku.

W niektórych przypadkach drewno pochodzące z posuszu może być dobrym opałem do kominka. Niektóre drzewa usychają w specyficznych warunkach, gdzie kora zasklepia się i  nie odpada, a drewno nie jest zasiedlone przez owady (lub w minimalnym stopniu). Aby jednak zakup takiego drewna był trafiony, należy bezwzględnie dokonać bardzo dokładnych oględzin takiego drewna przed zakupem.

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarz

You must be logged in to post a comment.