Dlaczego warto zaopatrzyć się w drewno wczesną wiosną.
avatar

Wczesna wiosna jest pod każdym względem świetnym momentem na zakup drewna na następny sezon. Przemawia za tym kilka istotnych czynników:

  • Drewno pochodzi z pozyskania zimowego lub wczesnowiosennego (stan bezlistny przed wegetacją), drzewa w czasie spoczynku zimowego posiadają minimalną zawartość wody w drewnie.
  • Zakup drewna o tej porze roku umożliwia wykorzystanie maksymalnego czasu na sezonowanie w trakcie jednego sezonu. Drewno wyrąbane i ułożone w miesiącach marzec/kwiecień przesycha efektywnie 8-9 miesięcy do zimy i może zostać już użyte do palenia.
  • Praca przy drewnie związana z rozładunkiem, cięciem, rąbaniem, układaniem jest najprzyjemniejsza właśnie o tej porze roku. Nie ma skrajnych temperatur ani dokuczliwych owadów. Dla porównania dodam, że praca przy 10 metrach przestrzennych świeżego drewna może oznaczać przerzucanie ciężaru rzędu 7-8 ton.
  • Na początku roku występuje relatywnie duża podaż drewna z intensywnego pozyskania drewna w pierwszym kwartale. Pozyskanie drewna w lasach państwowych podlega ścisłemu rocznemu planowaniu i im bliżej końca roku gospodarczego, tym mniej określonych sortymentów trafia na rynek i do obrotu.
  • W tym czasie obrót drewnem opałowym i kominkowym nie jest jeszcze zbyt duży dlatego można czasem dostać drewno w atrakcyjniejszej cenie niż w późniejszych miesiącach

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarz

You must be logged in to post a comment.