Czy ceny drewna opałowego będą rosnąć ?
avatar

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest niestety twierdząca – wszystko wskazuje na to, że ceny drewna opałowego będą w dalszym ciągu rosły. Tendencja wzrostowa cen drewna (nie tylko opałowego) utrzymuje się od kilku lat i nawet tzw. kryzys gospodarczy za bardzo tego nie zmienił. Jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy:

  • Monopol producenta. Większość polskiego drewna pochodzi z lasów państwowych, które mają możliwość dyktowania cen odbiorcom na rynku.
  • Ograniczona podaż drewna. Popyt na drewno jest coraz większy, natomiast podaż drewna krajowego jest wartością raczej stałą. Ilość drewna podlegająca wycince z lasów państwowych w ciągu roku jest szczegółowo planowana i reglamentowana, i generalnie można przyjąć, że wycina się z lasów w roku nie więcej niż przyrasta. Popyt na drewno przewyższa możliwości podaży polskich lasów i poniekąd normalną reakcją rynkową jest wzrost ceny deficytowego towaru jakim jest drewno.
  • Wzrost zainteresowania drewnem opałowym. Popularność kominków oraz pieców na drewno nieustannie rośnie i w związku z tym stale zwiększa się zapotrzebowanie na drewno opałowe. Przyczynia się do tego wysoka cena gazu, węgla i innych kopalin oraz niestabilna sytuacja związana z dostawami gazu z Rosji.
  • Sektor energetyczny. Drewno opałowe jest wykorzystywane w coraz większych ilościach również przez duże elektrownie i ciepłownie, które za wykorzystanie surowców odnawialnych (a do takich drewno w przeciwieństwie do węgla się zalicza) otrzymują wysokie unijne dopłaty.
  • Wzrost cen benzyny. Rosnące ceny paliw samochodowych powodują w zasadzie wzrost cen wszystkich towarów, w tym także drewna, które jest towarem ciężkim i gabarytowym.

Sytuacja mogłaby się zmienić w momencie poważnego załamania na rynku drzewnym w szerszej skali, jednak na razie nic na to nie wskazuje. Na dzień dzisiejszy drewno jest towarem deficytowym dla wielu gałęzi gospodarki i ceny w skali roku wzrastają dynamicznie. Zwiększenie podaży drewna w Polsce jest możliwe poprzez importowanie tego surowca ze Wschodu i jest to jakaś szansa, jednak należy zaznaczyć że koszt transportu z dużych odległości może mieć bardzo duży wpływ na ostateczną cenę.

image

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarz

You must be logged in to post a comment.