Brzoza trochę z innej strony.
avatar

Brzoza jest pospolitym gatunkiem drzewa, który występuje powszechnie w naszym kraju i jest stałym składnikiem otaczającego nas krajobrazu. Charakterystyczna biel kory oraz soczysta zieleń liści sprawia, że drzewo to jest dobrze rozpoznawalne i darzone dużą sympatią.

Brzoza poza walorami estetycznymi posiada szereg innych korzystnych cech, które sprawiają że jest drzewem bardzo pożytecznym. Drewno brzozy posiada szerokie zastosowanie, wykorzystywane jest m.in. w meblarstwie i przemyśle papierniczym, znany jest również sortyment pod nazwą sklejka lotnicza. Biała kora brzozy posiada dużą zapalność i świetnie nadaje się do celów rozpałkowych. Drewno brzozowe jest bardzo dobrym opałem, idealnie się sprawdza jako drewno kominkowe. Pomimo tego, że gęstość drewna plasuje się gdzieś w środkowym przedziale, to gatunek ten jako opał posiada szereg innych zalet, które sprawiają że jest to podstawowy gatunek kominkowy. Więcej na ten temat można znaleźć w zakładce Gatunki/Brzoza. Celem niniejszej publikacji jest spojrzenie na ten gatunek drzewa (bądź co bądź opałowego) nieco z innej strony.

Wiosną można pozyskiwać z brzozy tzw. sok brzozowy, który ma zastosowanie jako środek dietetyczny oraz leczniczy i kosmetyczny. Również liście brzozy mają zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jednak największym odkryciem jeżeli chodzi o zastosowanie prozdrowotne tego drzewa, jest ksylitol czyli cukier pozyskiwany z drewna brzozy. Substancja ta jest doskonałą alternatywą dla cukru buraczanego oraz innych cukrów. Posiada 2 razy mniej kalorii od cukru tradycyjnego, jest bezpieczna dla diabetyków i cukrzyków, nie wywołuje próchnicy zębów, hamuje rozwój pleśni i drożdżaków w organizmie i dodatkowo wspomaga przyswajanie wapnia, i dlatego jest skutecznym środkiem w profilaktyce osteoporozy. Cukier brzozowy produkowany jest w Finlandii i szerzej rozpowszechniony właśnie w Skandynawii. Zalecany jest nie tylko dla cukrzyków, ale również dla osób zdrowych jako profilaktyka, a szczególnie dla dzieci.

Brzoza jest gatunkiem o małych wymaganiach i rośnie także na glebach bardzo słabych. Dlatego też stanowi cenną i czasami jedyną domieszkę liściastą w borach sosnowych. Na takich siedliskach brzoza jest ważnym elementem, który pielęgnuje glebę i wzbogaca całą biocenozę.

Według niektórych źródeł drzewa posiadają wpływ na samopoczucie człowieka poprzez jonizację i promieniowanie jakie emitują, a w zasadzie brak promieniowania, gdyż uważa się że drewno pochłania niekorzystne promieniowanie innych materiałów. Każdy gatunek posiada inne właściwości i brzoza może być tutaj całkiem ciekawym przykładem. W ubiegłym stuleciu prowadzono w niektórych krajach badania, z których wynika że brzoza wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie człowieka. Pewnym potwierdzeniem takiej tezy jest znany motyw z literatury i kinematografii m.in. radzieckiej, gdzie samotna dziewczyna w czasie okupacji przytula się właśnie do brzozy.

O brzozie można powiedzieć, że jest prawdziwym darem natury dla człowieka. Nasuwa się refleksja – skoro cukier brzozowy jest produkowany i wykorzystywany całkiem od niedawna, to znaczy że jeszcze słabo znamy i wykorzystujemy potencjał ukryty w przyrodzie jaki przekazał nam Stwórca …

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarz

You must be logged in to post a comment.